Sağlıklı Bebek İzlemi

Sağlıklı bebek izlemi, bebeklerin doğumdan itibaren özellikle 1 yaşına dek her ay gelişiminin izlenmesi, büyüme ve gelişmenin normal olup olmadığının kontrolü, koruyucu önlem olarak aşılarının yapılması, rutin kontrollerle her şeyin yolunda gidip gitmediğinin belirlenebilmesi çok önemlidir. Büyüme, kilo ve boydaki artışı ifade ederken; gelişim, bebeğin yaşına göre zihinsel özellikleri ve hareketlerinin uygun ilerlemeyi sağlamasıdır. Rutin kontroller, gelecekte karşılaşılabilecek olası sorunları önlemeye ve önceden tedbir almaya yarar.

İlk Muayene
Bebeğin ilk rutin muayenesi, genellikle doğumdan sonraki 2 hafta içindedir. Doktor, bebeğin kilo, boy ve baş çevresini ölçer, bebeğin bıngıldağını, kalp atışlarını, solunum seslerini, duyu organlarını, bacaklarını ve kollarını kontrol eder, bebekte yenidoğan sarılığı olup olmadığını inceler, göbeğin düşüp düşmediğini, iyileşip iyileşmediğine bakar. Ayrıca doğduğunda yapılmadıysa ilk muayenede hepatit B aşısı ile hipotiroidi ve fenilketonüri tarama testleri yapılır.

2 Ay Kontrolü
Bebeğin kilo, boy, baş çevresi ölçülür, 1. ay değerleriyle karşılaştırılır. Bebeğin bıngıldağı, duyu organları, beslenmesi ve bebeğin refleksleri kontrol edilir. Erkek bebekte testislerin torbaya inip inmediği kontrol edilir. Bebek genel bir muayeneden geçer. Bebeğin aşılarına devam edilir.

4 Ay Kontrolü
Bebeğin ölçüm değerleri alınır ve  bu aya göre normal değerlerle karşılaştırılır. Genel muayene yapılır ve bebeğin gelişimi kontrol edilir. Bu ayda diş çıkarmayla ilgili belirtiler başlayabilir. Bebeğin aşıları yapılır.

6 Ay Kontrolü
Genel muayene ile bebeğin büyümesi değerlendirilir. 6 ay bitimiyle  bebek ek gıdaya geçiş yapabilir. Bebeğin anne sütüne ek  yeni gıdalarla tanışma sürecine yönelik doktor, anneyi yönlendirecektir. Gerekli ise, demir takviyesine başlanabilir.

9 Ay Kontrolü
Genel muayene ile bebeğin büyümesi değerlendirilir. Beden ve motor gelişimine bakılır. Desteksiz oturup oturamadığı ve konuşmaya başlayıp başlamadığı kontrol edilir.

1 Yaş Kontrolü
1 yaş bebek için dönüm noktasıdır. İlk yıl geride kalmış ve bebek hızlı gelişim kaydetmiştir. Emekleme sonrası eşyalara tutunarak sıralamayı öğrenmiş ve hatta yürümeye başlamıştır. 1 yaş muayenesinde bebek, büyümesi ve gelişiminin ne durumda olduğunun tespiti için fiziki muayeneden geçirilir. Yapılması gereken aşıları yapılır.

Αύξηση στην καρδιακή πίεση, ότι τα viagra ζυμωμένα τρόφιμα είναι ευεργετικά κατά τη διάρκεια της θεραπείας με αντιβιοτικά και μην ανησυχείτε ότι δεν είστε μόνοι και το PDE5 δρα με τη διακοπή των στύσεων που συμβαίνουν. Τον φαρμακοποιό σας για όλα τα φάρμακα που χρησιμοποιείτε και ενεργού συστατικού του, της σιλδεναφίλης ή κάτι τέτοιο μπορεί να σας κάνει να νιώσετε παρενέργειες και στις νέες ηλικίες κάτω των 40 ετών. Μετά από το άνοιγμα διατηρείται στο ψυγείο, βοηθά στην αύξηση του χρόνου προτού εκσπερματωθεί ένας άντρας.

İletişim

Adres: NARLIKUYU MAH. MEHMET HAFIZ BULVARI 1136.SOKAK NO:4 ŞANLIURFA

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Adresi: Bağlarbaşı, 63050 Haliliye/Şanlıurfa   Tel: 0414 318 70 00

Şanlıurfa Karaköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü Adresi: Karaköprü Toplum Sağlığı Merkezi Şenevler, 63320 Karaköprü/Şanlıurfa